Lås upp hela webbplatsen

Strejk för trygghet på jobbet

Publicerad 15 juli 2015 kl 13.58

I en gemensam aktion mellan fyra fackföreningar gick Londons tunnelbaneförare ut i ett dygns strejk förra torsdagen, och lamslog hela den engelska huvudstaden. Nästa punktstrejk är planerad till den 5 augusti.

Tunnelbaneförarna har tagit till kamp när arbetsköparen försökt tvinga på dem nya arbetsscheman som skulle innebära dygnet-runt-körningar.

Fackföreningsrepresentanter framhåller att de nya 24-timmarspassen skulle förstöra balansen i livet och på jobbet. Dessutom innebär det stora säkerhetsrisker för både förare och passagerare. Det handlar om trygghet på jobbet, helt enkelt.

Strejken i Londons tunnelbana visar med all önskvärd tydlighet vilken makt arbetare besitter.

Genom att vägra arbeta ett ynka dygn så påverkas en hel stad, och de självklara kraven på trygghet på jobbet kommer i blickfånget. Londons tunnelbaneförare visar vägen för andra arbetargrupper.

Dela artikeln

Proletären behöver ditt stöd!

Vi har inga rika annonsörer. Vi får inget mediestöd. Däremot har vi våra läsare som inser vikten av en tidning som tydligt tar ställning. För välfärd, fred och socialism, mot högerpolitik och imperialism. Vi skildrar verkligheten och vi vill ge röst åt dem som sällan får höras i andra medier.

Så här kan du stödja oss: