Lås upp hela webbplatsen

Makt och språk i Pinters Älskaren

I ett samhälle där makten lurar oss och ljuger måste vi tvivla på allt eftersom allt bara är ett sken.
Publicerad 20 mars 2014 kl 13.51

Under våren turnerar Riksteatern med sin fina uppsättning ”Älskaren” av Harold Pinter och vi ser den på Gävle Teater.

På scenen står äkta paret Richard och Sarah och med stram dialog visas språkets möjligheter att utöva makt – makt över kärleken och hatet, trösten, förlåtelsen, förnedringen; en obeständig makt i vilken aggressioner och våld lurar.

I Pinters dramer finns inga hjältar eller förlorare. Richard och Sarah leker med roller och fantasier men i den här uppsättningen blir spelet mer än bara rollspel.

Regissör Mårten Andersson har reducerat fyra roller till två och gjort tydligt dramats djupaste intentioner som uteslutande handlar om språket; språket som skapar och förändrar oss, språket som verktyg, grund, orsak och konsekvens.

Därmed blir Anderssons ”Älskaren” allvarligare och mer tragisk; intensiteten förhöjs och det stillsamma dramat med sina osynliga hot, blir tydligare. Vad som är sant och falskt, fantasi och verklighet får vi aldrig veta, kan vi aldrig veta för ordens mottagande och deras betydelse är alltid i någon mån oåtkomligt för oss.

Den som har möjlighet att se ”Älskaren” ska göra det – Harold Pinter görs sällan bättre.

Föreställningen turnerar med Riksteatern tom 16 april. Se www.riksteatern.se för turnéplan.

Britta Leman

Dela artikeln

Proletären behöver ditt stöd!

Vi har inga rika annonsörer. Vi får inget mediestöd. Däremot har vi våra läsare som inser vikten av en tidning som tydligt tar ställning. För välfärd, fred och socialism, mot högerpolitik och imperialism. Vi skildrar verkligheten och vi vill ge röst åt dem som sällan får höras i andra medier.

Så här kan du stödja oss: