Lås upp hela webbplatsen

Lägg ner åklagaren för terrorbrott!

Publicerad 10 mars 2011 kl 07.30

Hovrätten för Västra Sverige friade de båda svensksomalier som av en oenig tingsrätt dömdes för stämpling till terroristbrott. Det är utmärkt och det var nödvändigt. Åtalet var från början så undermåligt att det är tjänstefel att det överhuvudtaget fördes till rätten och en rättskandal att de två fälldes i första instans. Nu är rättvisa skipad.

Hovrätten underkänner åtalet på alla punkter. Inget brott är begånget och det är inte belagt att något brott är planerat. Åklagarens påstådda stämpling är ett fantasifoster.

Åtalet innehöll en viktig principiell dimension, där specielle terroråklagaren Agneta Hilding Qvarnström hävdade att den svenska terroristlagstiftningen skall gälla oavsett om det råder väpnad konflikt i Somalia eller ej.

I sak betyder detta att Qvarnström vill terrorstämpla all motståndskamp, även kamp som ryms inom internationell rätt, som motstånd mot ockupation.

Hovrätten tar ingen konkret ställning i denna fråga, då åtalet underkänns redan i förhållande till den svenska terroristlagstiftningen. Men rätten slår fast att i den mån det rådde väpnad konflikt i Somalia under den tidsperiod som åtalet gäller, så är den svenska terroristlagen inte tillämplig, utan eventuellt brott skall prövas i förhållande till internationell rätt. Det är en viktig markering. Hovrätten underkänner Qvarnströms propå för att i allmänhet terrorstämpla motståndskamp.

Inför förhandlingarna i hovrätten förstod Qvarnström varåt det lutade, varför hon och hennes vapendragare i Säpo i sista stund ändrade åtalet. I hovrätten hävdade Qvarnström att den påstådda stämplingen till terroristbrott alls inte behövde gälla bara Somalia, utan vilket land som helst. Genom denna plötsliga och helt grundlösa omtolkning av det redan undermåliga bevismaterialet ville hon komma undan en vidare granskning av åtalet.

Detta säger det mesta om Hilding Qvarn-ström och om de krafter som står bakom henne. De är inte intresserade av rätt eller fel, av rättssäker prövning i förhållande till gällande lag, utan bara av att sätta dit människor som de med USA betraktar som terrorister.

Agneta Hilding Qvarnström och åklagarkammaren för terroristbrott representerar rättssäkerhetens förfall.

Det typiska för denna åklagarkammare är att den lever i symbios med Säpo och därmed i den reaktionära fantasivärld som alltid varit Säpos. Detta förhållande representerar ett dubbelt hot. Säpo har alltid tillgång till sin egen lydiga och icke ifrågasättande åklagare, att fungera som torped i Säpos strävan att tänja på gränserna för vad som skall betraktas som terroristbrott.

Vi har sagt det förut och säger det igen, denna gång med ännu större eftertryck: Lägg ner åklagarkammaren för terroristbrott! Den representerar ett hot mot rättssäkerheten.

Dela artikeln

Proletären behöver ditt stöd!

Vi har inga rika annonsörer. Vi får inget mediestöd. Däremot har vi våra läsare som inser vikten av en tidning som tydligt tar ställning. För välfärd, fred och socialism, mot högerpolitik och imperialism. Vi skildrar verkligheten och vi vill ge röst åt dem som sällan får höras i andra medier.

Så här kan du stödja oss: