Protest mot Erdogan i Sverige

Drygt 150 personer demonstrerade på Mynttorget (utanför Riksdagen) mot att Sverige bjudit in Turkiets premiärminister Erdogan på besök.
Publicerad 15 november 2013 kl 12.32

Demonstrationen arrangerades av organisationer som företräder kurder, turkar, assyrier och aleviter i Sverige. På mötet kritiserades Erdogan för brott mot mänskliga rättigheter.

I maj månad beordrade Erdogan Istanbulpolisen att attackera ungdomarna som motsatte sig att träden i Gezi-parken skulle huggas ner. I protest mot attackerna inledde turkiska och kurdiska ungdomar runt om i landet protester i över 81 provinser. Fem ungdomar miste livet till följd av polisbrutalitet, tusentals personer skadades och hundratals personer greps.

De politiskt motiverade massarresteringar som pågår i Turkiet alltsedan 2009 har resulterat i att uppemot 10 000 politiskt aktiva kurder sitter frihetsberövade. Efter fyra år i fängelse har dessa människor ännu inte fått någon rättegång. Däremot har PKK släppt alla sina krigsfångar.

I syfte att motverka att kurderna i Syrien vinner politisk status och rätten till självbestämmande har Turkiet ingått i en koalition med Saudiarabien och Qatar. Tillsammans finansierar och beväpnar de terrorgrupper som Jabhat al-Nusra. Turkiet håller idag på att bygga en mur mot Syrien. Muren försvårar humanitär hjälp att nå kurder i Syrien. De kurder som kämpar för kurdistans befrielse får problem att återvända.

Demonstranterna krävde att denna skammens mur skulle rivas omedelbart.

Göran Wahlén

Dela artikeln

Proletären behöver ditt stöd!

Vi har inga rika annonsörer. Vi får inget mediestöd. Däremot har vi våra läsare som inser vikten av en tidning som tydligt tar ställning. För välfärd, fred och socialism, mot högerpolitik och imperialism. Vi skildrar verkligheten och vi vill ge röst åt dem som sällan får höras i andra medier.

Så här kan du stödja oss: