Lås upp hela webbplatsen

Spanienveteranen, poeten och författaren Nordahl Grieg

Manus till dikten London och ett foto av Nordahl Grieg taget under det kommunistiska ungdomsmötet i Göteborg 1937. Grieg bär svart kostym, bredvid honom antagligen den svenske ungkommunisten Bruno Franzen som förlorade höger hand och delar av den vänstra i Spanien. Fotograf: Aust-Agders museum och arkiv, avd. KUBEN/Okänd fotograf/Montage: Proletären
Historia
I den norska krigsfilmen Guldtransporten skildras hur Norge räddade sin guldreserv undan de framryckande tyska styrkorna efter invasionen den 9 april 1940. Proletärens Janne Bengtsson tipsar om en film på streamingtjänsten Netflix som bland annat lyfter fram den norske nationalpoeten och kommunisten Nordahl Grieg.

Filmen Guldtransporten (Gullstransporten) från 2022 bygger på verkliga händelser om hur Fredrik Haslund (spelad av Jon Øigarden) som är funktionär i det norska Arbeiderpartiet under andra världskriget får uppgiften att transportera 53 ton guld från Riksbanken i Oslo till säkrare bankvalv i London. Haslund fick uppdraget av partiet sedan han gjort ett bra jobb med den norska hjälpen till de styrkor som kämpade mot Franco i Spanien.

Den noggranne byråkraten Haslund fick hjälp av en militär styrka under den rytande majoren Bjørn Sunde, och med en frivillig soldat bland de 30 männen i truppen: Spanienveteranen, poeten och författaren Nordahl Grieg (spelad

Få tillgång till hela tidningen

Digitalt

1 kr
första månaden
Därefter 79 kr/månaden.
Alla artiklar på proletaren.se
E-tidningen
Tillgång till arkivet från 2016

På Papper
(+ digitalt)

119 kr/mån
Tidningen hem i brevlådan varje vecka
Alla artiklar på proletaren.se
E-tidningen
Tillgång till arkivet från 2016
Ovanstående är löpande prenumerationer utan bindningstid.
Redan prenumerant?
Har du inget konto sedan tidigare? Glömt ditt lösenord?
Gå till hjälpsidorna.