Världens snällaste, starkaste och mest socialistiskt sinnade seriebjörn fyller 60 år nu i höst. Rune Andréassons folkkäre, av Muf avskydde, seriehjälte Bamse gjorde debut 1966 och har sedan dess agerat moraliskt föredöme i både serieformat, i tv-rutan, på Kolmården och i charterresornas barnklubbar.
Bamse är kanske inte riktigt lika radikal som förr, mer av en allmänhumanist, men det är subversivt nog i denna mörka individualistiska tid.
Och han är fortfarande poppis. Både på papper och på vita duken.
Senaste långfilmen (Bamse och havets hemlighet) hade premiär så sent som förra året, och filmen dessförinnan, Bamse och världens minsta äventyr (som kanske är 2020-talets politiskt vassaste barnfilm), kom 2023.
Båda sågs av hundratusentals på bio – och streamas för fulla muggar hos barnfamiljer över hela landet.

Bamse fortsätter också att fascinera oss vuxna. I våras släppte serieforskaren Robert Aman, som tidigare skrivit om Fantomens antikoloniala upptåg, boken Kamrat Bamse, som handlar om hur 1970-talets vänstersympatier speglades i dåtidens serier – med Bamse som ett av de främsta exemplen.
Sedan har vi sådana som förskolläraren Dennis Strågefors, som sedan några år tillbaka driver Instagramkontot @Bamsegranskaren. Där undersöker han manusmissar och underligheter i Bamseserierna – allt med kärlek och glimten i ögat.

”Perfekt om man vill synkronisera sin politiska kompass”
Daniel Sjölin, 50, i Malmö, byggnadsarbetare och fackligt engagerad, har en Bamsetatuering på armen.
– Bamse är väl i grunden perfekt om man vill synkronisera sin politiska kompass. Typ, vad hade Bamse tyckt om detta? Stark, men snäll, även mot dem som kanske inte riktigt har ”förtjänat” det än, säger han till Proletären.
– Enda gången han blir riktigt förbannad, är när någon sätter egen girighet först.

Småköping… eller Göteborg?
Kul grej: Bamse och hans vänner bor på ”kullarna”. Men var ligger dessa kullar då?
Det sägs att ”Småköping” är den närmaste staden, men i en av de första tecknade snuttarna får vi se något helt annat.
När björnen och hans vänner bygger en båt och seglar ut från den närliggande hamnen får man se kända göteborgska landmärken som Skansen Kronan, Masthuggskyrkan och Sjömanshustrun.
Visst är det för den här typen av grävande kulturjournalistik du läser Proletären?






