Varför ville ingen vara al-Ikhbariya?

Publicerad 14 januari 2015 kl 15.07

Spåren efter den fasanfulla attacken mot Charlie Hebdo i Paris pekar i riktning mot extremistgrupper i Jemen och Syrien. Men när lika fasansfulla attacker utförts mot journalister i det sistnämnda landet har det inte blivit mer än korta nyhetsnotiser i väst.

Ett angrepp som i mångt och mycket liknar Charlie Hebdo-massakern skedde i juni 2012 mot den syriska tv-kanalen al-Ikhbariya. En grupp väpnade män stormade kanalens huvudkontor ett par mil söder om Damaskus. Sju anställda, både vakter och journalister, tillfångatogs och fick händerna bakbundna innan de brutalt avrättades.

Den syriske informationsministern kallade dådet för en massaker riktad mot journalism och pressfrihet.

Bemötandet från västvärlden var kallsinnigt. Kan det bero på att al-Ikhbariya var en tv-kanal som yttrande fel åsikter när de stämplade det väststödda upproret som terrorism?

Dela artikeln

Proletären behöver ditt stöd!

Vi har inga rika annonsörer. Vi får inget mediestöd. Däremot har vi våra läsare som inser vikten av en tidning som tydligt tar ställning. För välfärd, fred och socialism, mot högerpolitik och imperialism. Vi skildrar verkligheten och vi vill ge röst åt dem som sällan får höras i andra medier.

Så här kan du stödja oss: