Lås upp hela webbplatsen

Trots Body Shops etiska profil – köper råvaror från Israel

Publicerad 20 oktober 2015 kl 16.23

Butiken Body Shop avslöjade nyligen på sin Facebook-sida att de köper råvaror från Israel till en kosmetisk produkt. Det gäller närmare bestämt saltkristaller från Döda havet.

The Body Shop Sverige slår på Facebook ifrån sig kritiken med hänvisning till att ”vi köper från en privat leverantör i Israel, dock ej i omtvistade områden.”.

Israel ockuperar de facto hela Döda Havet i strid mot internationell rätt och har tidigare anklagats för att just plundra Döda Havet på dess naturresurser, något som palestinierna ensidigt förvägras.

Den internationella bojkottrörelsen uppmanar till bojkott av samtliga produkter från ockupationsmakten Israel.

The Body Shop profilerar sig som ett företag med en tydlig etisk profil. Bland annat skriver de i sina egna riktlinjer: ”Vårt passionerade engagemang i mänskliga rättigheter har alltid format hur vi bedriver handel med våra leverantörer runt om i världen.”

Dela artikeln

Proletären behöver ditt stöd!

Vi har inga rika annonsörer. Vi får inget mediestöd. Däremot har vi våra läsare som inser vikten av en tidning som tydligt tar ställning. För välfärd, fred och socialism, mot högerpolitik och imperialism. Vi skildrar verkligheten och vi vill ge röst åt dem som sällan får höras i andra medier.

Så här kan du stödja oss: