Sedan man experimenterat med att i egen regi bolagisera Bergslagssjukhuset och anlita så kallade stafettläkare till en mycket hög kostnad, överlämnas nu sjukhuset till vårdföretaget Mitt hjärta, Core Care AB. Avtalet mellan landstinget och företaget sträcker sig på sex år, med möjlighet till två års förlängning.
Misslyckanden
Det hjälper inte att privatiseringen av vården uppvisat en mängd misslyckanden. Landstingsledningen fortsätter att med en åsnas envishet anlita privata vårdgivare.
Flera vårdcentraler har tvingats slå igen. Både i Kungsör, Hallstahammar och i Västerås har nystartade privata vårdcentraler stängts.
Nu står också vårdcentralen Sala Norra på tur. Landstingsrådet Torsten Källberg (FP) har i ett uttalande sagt, att om en privat aktör ska lyckas måste den ta över en redan befintlig vårdcentral.
Detta är avslöjande, det är inte vårdgivandet i sig de privata aktörerna är ute efter, utan i stället landstingets skattemedel man vill tillgodo göra sig.
Protesterar
I Sala har både sjukvårdspersonal, patienterna och befolkningen protesterat, de vill ha kvar landstinget som huvudman. Namnlistor har tecknats som understryker detta krav.
Landstingsoppositionen med Socialdemokraterna i spetsen kritiserar den pågående förändringen av vården och kallar den för tvångsprivatisering.
Detta är dock en senkommen kritik, för det var under deras majoritet som privatiseringen startades. Inte heller nu är Socialdemokraterna mot anlitandet av privata vårdgivare. Detta ingår i programmet Vårdval Västmanland, som också Socialdemokraterna är anhängare av.
Det är först då konsekvenserna av den ödesdigra privatiseringen av vården börjar märkas som Socialdemokraterna börjar att tala om tvångsprivatisering.
Om man hade lyssnat till oss kommunister när vi vände oss mot programmet Vårdval Västmanland, som vi i flygblad kallade för Vanvård i Västmanland, då hade inte nedmonteringen av landstingets sjukvård behövt bli någon överraskning.
SVEN-OLOV DEGERMAN
Proletären nr 36, 2009