Coop marknadsför resor till Israel
Det är inte bara genom att sälja israeliska varor i sina butiker som Coop stödjer ockupationsmakten. Coop marknadsför och ger rabatt på en resa med reseföretaget Apollo med titeln ”Från Jerusalem till Petras klippor”.
I annonsen står det att resan går genom Israel och Jordanien, trots att två av utflykts- målen är Östra Jerusalem och Betlehem som ligger på ockuperat palestinskt område. Ingenstans i annonsen nämns Palestina, än mindre att Israel är en ockupationsmakt.
”Apollos reseprogram utgår uteslutande från ett judiskt-kristet-israeliskt politiskt, historiskt och demografiskt perspektiv och ger inget utrymme för den palestinska närvaron, trots dess inflytande på stadens (Jerusalem) demografiska, historiska och kulturella prägel […]” skriver Palestinagrupperna i ett uttalande, och konstaterar att ”som resan presenteras nu liknar det en propagandaresa som närmast är vad det israeliska turistministeriet skulle kunna erbjuda”.
Det är självklart upprörande att Coop marknadsför propagandaresor till Israel, en bojkott av Israel måste också inkludera resebojkott.