– Jag är mycket stolt över att få vara prisutdelare på Fredsloppet. Här är jag bland de bästa människorna i Sverige. Vänner som bryr sig om alla som plågas av krig och imperialism i Palestina, Latinamerika, Irak, Afghanistan, Libanon…
Hassan Asad, palestiniern som på Säpos initiativ trakasseras och hotas av utvisning från Sverige, blickar ut över folkmyllret på den stora gräsmattan i Slottsskogen i Göteborg. Han har just anlänt. Vi samtalar vid starten, lite vid sidan av händelserna kring målgången för Fredsloppet där parollen Bojkotta Israel lyser i vitt på rött.
Solen värmer som under en högsommardag. Men den klara höga luften antyder att hösten är i antågande. Folk sitter och står i klungor, äter, småpratar, förbereder sig för loppet. Bilden andas kamratskap, trivsel och frid. Så långt man kan komma från verkligheten i Gaza, dit överskottet från Fredsloppet går.
Stolt över att delta
– Varje dag dödas människor i Palestina. 11.000 har kidnappats av Israel, konstaterar Hassan Asad. Israel bryter mot FN-lag och EU-lag. Men EU:s länder inklusive Sverige väljer att bojkotta Irak, Iran, Syrien, aldrig Israel. I det läget måste vi vanliga människor visa vår vilja till kamp i handling.
– Därför är jag är stolt över att vara en del av Fredsloppet och genom Proletären vill jag tacka alla som deltar.
Folk börjar strömma mot starten. Snart ska de yngsta barnen på lätta ben springa 1,2 kilometer. Vid målet väntar unga tjejer från Proletären FF som delar ut årets Fredsloppsmedalj till samtliga deltagare.
För freden
Samtidigt startar promenadklassen med betydligt äldre och tyngre deltagare. Självklart går Hassan Asad i täten, stolt bärandes den svart-vit-grön-röda palestinska fanan. I sanning ett demonstrationståg för rättvisans och fredens sak! Kanske en tredjedel av folket som uppehållit sig på gräsplanen deltar.
I övrig fortsätter aktiviteterna kring målområdet. Läskedrycker, mackor och grillad korv bjuds ut av arrangörerna och mycket konsumeras begärligt. Här syns försäljare av Proletären och Rebell. Svensk-Kubanska föreningen har bokbord, liksom RKU och kommunisternas bokhandel Röda Stjärnan.
Årets Fredslopp, det tjugotredje, lockar 550 startande. Ett resultat som arrangörerna i Proletären FF är mycket nöjda med. Många timmar av förberedelser, jobb som vägvisare för löparna, med anmälningar och försäljning under loppet och arbete med hoppackning och städning är grunden för den idrottsliga festen och det politiska resultatet. Det senare delvis omedelbart avläsbart i storleken på överskottet som oavkortat går till Kommunistiska Partiets Palestinainsamling.
Engagemang
Alltid lika roligt att se ungdoms-klasserna springa. Engagemanget och satsningen är total. Trötta tjejer och killar lyser av glädje och stolthet när de bärs fram mot mål av åskådarnas applåder. De första lagerkransas som sig bör.
Flest löpare lockas till det avslutande femkilometersloppet. Här blandas elitlöpare med, om inte blåbär, så röda amatörer som med inte så lite ansträngning tar sig runt den krävande banan.
Idrotts- och solidaritetsfesten avslutas med prisutdelning. Först kort tal av Ingrid Frejd som tackar alla som ställt upp under årets paroller: Bojkotta Israel – En annan värld är möjlig. Sedan intar Hassan Asad scenen för att dela ut de första priserna till de allra yngsta löparna.
Först håller han ett kort tal som understryker vikten av att driva frågan om bojkott av ockupationsmakten Israel. Likt en symbolisk demonstration kommer då en vindspust och blåser liv i Palestinas fana.
LARS ROTHELIUS
Proletären 37, 2007