Annie Lööf har trasslat till det för sig. Igen. Genom att inte veta att EU sedan 1989 har ett vapenembargo mot Kina.
Man kan förstå Lööfs intentioner. Som ny minister för näringslivet vill hon så hjärtans gärna
kränga svenska varor över hela världen, inklusive svenska vapen, som har och alltid haft regeringen som främsta krämare. Att vara näringslivets lilla piga är hennes uppdrag.
Varför skulle då Kina vara så mycket mer förskräckligt än kungadiktaturen Saudiarabien, där det ju till och med är möjligt att bygga vapenfabriker?
Men se, där trampade Lööf i klaveret. En minister måste veta att Sverige gör skillnad på diktaturer och diktaturer; på diktaturer som är med i vårt lag, som Saudiarabien, och diktaturer som är med i de andras lag, som Kina.
På det ekonomiska fältet spelar Kina visserligen med i vårt lag och Lööf skulle få hela hejarklacken emot sig om hon så mycket som pekade finger åt en kines. Den som spelar fram till profiten måste applåderas.
På det politiska fältet ser det dock annorlunda ut. Kina påstås vara en kommunistisk diktatur och då måste en sann liberal veta att säga ifrån.
Vi finner Lööfs debacle både lustigt och belysande; lustigt för att det avslöjar det monumentala hyckleriet i borgerlighetens hållning – pengar luktar inte! – och belysande för att de pekar på det omöjliga i vapenkrämandets demokratiska fasad.
Hur definiera en diktatur, frågade Lööf? Ja, hur definiera diktaturer när Saudiarabien inte är en diktatur när det handlar om vapen, inte heller Pakistan eller Bahrain eller något annat land som är allierade med USA och därmed med Sverige?
Får vår del avfärdar vi det undersköna demokratikriteriet som hyckleri rakt igenom. I dagens värld går det inte att förena vapenexport med någon form av progressiv politik. För inte passerar väl Kuba eller ens Venezuela genom det liberala jättehål som förvandlas till nålsöga så snart det handlar om länder som står emot imperialismen.
Därför finns det bara ett progressivt krav att ställa: Förbjud vapenexporten, rätt av och kategoriskt. Förstatliga vapenindustrin och använd dess produktionskapacitet för nyttigare ändamål än krig.
I Röd Front 1 maj reser kommunisterna parollen: Nej till imperialismens krig – förbjud vapenexporten!