Nu tryter tålamodet. I förra veckan demonstrerade personliga assistenter och brukare utanför kommunfullmäktiges möte.
Orsaken var att Alingsås kommun för ett år sedan införde nya arbetstidsregler, som innebär att kommunens personliga assistenter inte längre får jobba 24 timmar i sträck, så kallade dygnspass. Det har medfört att personalen flyr från kommunens assistansjobb. På ett av boendena har alla tolv assistenter slutat.
I Alingsås har de personliga assistenterna protesterat ända sedan de nya reglerna infördes. I våras startade assistenten Nina Lindholm en namninsamling med kravet ”Inför generell dispens för dygnspass i Alingsås”.
För en månad sedan lämnade hon över den till kommunstyrelsens ordförande Jan-Erik Wallin (M). För varje underskrift, 592 stycken, fick han ett geléhjärta, som symbol för deras önskan om att politikerna ska ”tänka med hjärtat, så som de själva ”arbetar med hjärtat”.
I EU:s arbetstidsdirektiv och i den svenska arbetstidslagen är grunden att personliga assistenter ska ha minst elva timmars sammanhängande ledighet under varje 24-timmarsperiod.
För arbetsgivaren ger detta möjlighet att stycka upp arbetspassen, att anställa fler på deltid och tvinga assistenterna att gå till flera brukare. Det betyder att personer som beviljats assistans får många fler assistenter. Dessutom får de personalbyte vid olika tider varje dag.
Detta är särskilt illa för personer med diagnoser inom autismspektrumet eller med hjärnskador. För dem är det viktigt med fasta rutiner och så lite störningar som möjligt, för att deras liv inte ska bli kaotiskt.
Syftet med lagen om stöd och service, LSS, är att alla som beviljas personlig assistans ska kunna leva som andra, så långt det är möjligt utifrån funktionsnedsättningen. Lagstiftningen är väldigt tydlig. Ska man följa den är det inte möjligt att effektivisera och optimera schemaläggningen utan att ta individuella hänsyn.
De nya reglerna kan förhandlas bort om man får tillräckligt med dygnsvila efter ett 24-timmarspass. Därför kommer de personliga assistenterna att fortsätta protestera tills de vinner.
Jourtid, med möjlighet att sova, ingår för de flesta som arbetar 24-timmarspass. Vid arbetspass om 24 timmar, inklusive fem timmar jour, måste den efterföljande vilan vara minst arbetspassets längd, det vill säga 24 timmar ledigt istället för elva. Utan jourtid måste vilan vara minst 48 timmar.
Med 24-timmarspass arbetar man åtta dygn under en fyraveckorsperiod. Det möjliggör två till tre dygns sammanhängande ledigt varje vecka, vilket ger tillräcklig tid för återhämtning. Det behövs, eftersom arbetet är mycket krävande.
Alingsås kommun har som mål att bli Sveriges effektivaste kommun. Det allt överskuggande kravet är därför att hålla budgeten, kosta vad det kosta vill. Det har medfört att även alla enhetschefer protesterat.
Förvaltningschefen Veronica Strömsten har mage att påstå att det inte handlar om nedskärningar, trots att enhetscheferna nu måste klara av att hålla en budget som endast medger ersättning för 17 timmars assistans hos en brukare som är beviljad 24 timmar per dygn. Klarar de inte det får de inte jobba kvar. Efter att dessa krav framförts har alla enhetschefer inom Alingsås LSS-verksamhet sagt upp sig.
Nedskärningarna pågår både i staten och i kommunerna. De senaste tio åren har assistansersättningens andel av BNP skurits ner med närmare 35 procent. Hade assistansen haft kvar samma andel av BNP som 2015 hade assistansen haft svindlande 40 miljarder mer. Nedskärningarna har bland annat skett genom att över 3.000 personer har förlorat sin assistansersättning.