”Turkiets fel att vi inte kan försvara Kobane”

Varför hjälper inte det syriska flygvapnet till med att försvara invånarna i den hotade staden Kobane mot Islamiska staten? Hindret heter Turkiet.
Publicerad 2 oktober 2014 kl 10.42

Islamiska staten fortsätter offensiven mot staden Ain al-Arab, eller Kobane som är det kurdiska namnet, i norra Syrien. Hundratusentals har drivits på flykt.

Syriens minister för nationell försoning, Ali Haidar, får i en intervju för den irakkurdiska tidningen Rûdaw 28 september frågan om varför inte den syriska krigsmakten ingriper i området.

”Kobane är en syrisk stad som ligger väldigt nära den turkiska gränsen. Vi befinner oss i ett ställningskrig mot den turkiska regeringen och därför kan inte vårt flygvapen flyga nära gränsen. Det finns inget syriskt regeringsbeslut om att förbise gränsstäderna. Det är en militär fråga, vår armé kan inte nå dit.”

När Ali Haidar får följdfrågan om han verkligen tror att det turkiska luftvärnet skulle beskjuta syriska plan vid gränsen mot Turkiet påminner han att det redan skett.

”Turkisk och israelisk militär har så här långt skjutit ned två syriska plan. De har tidigare beskjutit våra trupper och anklagat oss för att ha gått över deras gränser, vilket inte är sant. Det verkliga skälet är att de hjälper oppositionsgrupperna […] Våra plan attackerades när de utförde uppdrag mot terroristerna.”

Dela artikeln

Proletären behöver ditt stöd!

Vi har inga rika annonsörer. Vi får inget mediestöd. Däremot har vi våra läsare som inser vikten av en tidning som tydligt tar ställning. För välfärd, fred och socialism, mot högerpolitik och imperialism. Vi skildrar verkligheten och vi vill ge röst åt dem som sällan får höras i andra medier.

Så här kan du stödja oss: