Tiotusentals för Palestina i Stockholm

Tusentals personer tog till sig uppmaningen att ta sig till Stockholm på lördagen för att visa solidaritet med Palestina.
Enligt arrangörerna deltog så många som närmare 50.000 personer i lördagens ”kraftsamling för Gaza”. Fotograf: John Johansson
Publicerad 8 juni 2025 kl 12.46

På lördagen följde tusentals Palestinavänner uppmaningen att ta sig till Stockholm och Odenplan för en ”kraftsamling för Gaza”. Enligt arrangörerna slöt så många som närmare 50.000 personer upp i demonstrationen som blev en stark solidaritetsmanifestation, och ett stort anklagande finger riktat mot regeringen.

Sverige är det enda land i världen tillsammans med USA som fortfarande inte återupptagit stödet till FN-organet Unrwa, vilket innebär att Sveriges regering aktivt hjälper till att att svälta ut palestinierna i Gaza. Demonstranterna krävde att regeringen istället fördömer folkmordet, stoppar all vapenhandel med Israel och inför kraftfulla sanktioner mot Israel.

– Kraftsamlingen igår visar att det svenska folket bryr sig! Det visar att Sverige säger nej till folkmord. Det visar att Sveriges folk kräver att vår regering agerar, säger Nova Wegerif från arrangörsgruppen i ett pressmeddelande.

Ämnen i artikeln

Dela artikeln

Proletären behöver ditt stöd!

Vi har inga rika annonsörer. Vi får inget mediestöd. Däremot har vi våra läsare som inser vikten av en tidning som tydligt tar ställning. För välfärd, fred och socialism, mot högerpolitik och imperialism. Vi skildrar verkligheten och vi vill ge röst åt dem som sällan får höras i andra medier.

Så här kan du stödja oss: