Hamnkonflikten

Hamnarbetarna stod på sig – sade nej till ”nytt” skambud

Det ”nya” budet innehöll inga som helst förändringar av avtalsinnehållet, skriver fackförbundet i ett pressmeddelande.
Hamnarbetarnas stridsåtgärder (punktstrejker, övertidsblockader etc) har pågått runt om i Sveriges hamnar sedan den 30 maj. Infällda bilder: Martin Berg, Erik Helgeson Fotograf: Hamnarbetarförbundet (med tillstånd). Infällda bilder: Pressbild, Proletären
Publicerad 4 juni 2025 kl 12.38

I ett försök att komma vidare i hamnkonflikten åkte i måndags en delegation från Hamnarbetarförbundet upp till Näringslivets hus i Stockholm för ett medlarmöte. Men det bud de fick av Sveriges Hamnar lämnade mycket i övrigt att önska – det var i stort sett likadant som det de redan tackat nej till.

Det ”nya” budet innehöll inga som helst förändringar av avtalsinnehållet, skriver fackförbundet i ett pressmeddelande. Fackets krav tillgodosågs överhuvudtaget inte – det blev varken något förstärkt skydd för fackligt förtroendevalda eller bättre regler för bemanningspersonalen.

Hamnarbetarnas förbundsstyrelse beslutade enhälligt att tacka nej till budet.

– Det var helt väntat för medlarna att vi skulle tacka nej. Vi kämpar för att försöka få till stånd förbättringar som skulle påverka våra medlemmars vardag. Det här var innehållsmässigt tomt och exakt samma sak som vi undanbad oss för en vecka sedan, säger förbundsordförande Martin Berg i en kommentar.

– Vi har försökt vara kreativa och inte avfärda några uppslag för att nå en godtagbar lösning, men ingenting är ingenting.

Vice ordförande Erik Helgeson, som var med i delegationen, är även han besviken.

– Det är oklart för oss varför den här Stockholmsresan var nödvändig om arbetsgivarparten fortfarande inte anser sig ha något kompromissutrymme. Men vi stänger inga dörrar för framtiden. Tvistefrågorna vi försöker lösa kostar ingenting för arbetsgivare som följer lagen och behandlar inhyrd arbetskraft med respekt, så om viljan finns kan det gå fort att komma i mål.

Erik Helgesons tvist med arbetsgivaren Gothenburg Roro Terminals är en av huvudanledningarna till att Hamnarbetarförbundet ställer krav på ökat skydd för fackligt förtroendevalda.

I våras blev han varslad om uppsägning – och därtill polisanmäld. Arbetsgivaren menar att Helgeson brutit mot tystnadsplikten när han listat vilka vapenföretag som skulle påverkas av förbundets (nu avslutade) blockad mot vapenexport till Israel, medan Hamnarbetarförbundet är övertygade om att arbetsgivaren bara vill bli av med honom på grund av hans fackliga engagemang.

Fler stridsåtgärder är nu att vänta från Hamnarbetarförbundet.

Dela artikeln

Proletären behöver ditt stöd!

Vi har inga rika annonsörer. Vi får inget mediestöd. Däremot har vi våra läsare som inser vikten av en tidning som tydligt tar ställning. För välfärd, fred och socialism, mot högerpolitik och imperialism. Vi skildrar verkligheten och vi vill ge röst åt dem som sällan får höras i andra medier.

Så här kan du stödja oss: