Iran

Israel bombar Teheran – Tyskland fördömer… Iran

Tyska utrikesdepartementet fördömer Iran för att ha nyttjat rätten att försvara sig självt och gå till motattack efter Israels oprovocerade flyganfall, som mördade många civila iranier.
Tysklands utrikesminister Johann Wadephul Fotograf: Olaf Kosinsky / Wikimedia Commons
Publicerad 13 juni 2025 kl 15.17

Efter nattens flyganfall mot Iran har flera länder runt om i världen fördömt Israels angrepp. Men inte Tyskland, som istället väljer att fördöma Irans motattack:

– Vi fördömer starkt den urskillningslösa iranska attacken mot israeliskt territorium. Irans kärnenergiprogram bryter mot icke-spridningsavtalet och utgör ett hot mot hela regionen – särskilt mot Israel, skriver det tyska utrikesdepartementet på plattformen X.

Israels bombattacker under natten till fredag dödade flera iranska generaler och kärnkraftsforskare. Bostadsområden och regeringsbyggnader i Teheran förstördes och flera civila finns också bland offren, däribland kvinnor och barn, rapporterar Al Jazeera.

Som svar på Israels hundratals flygbombningar avfyrade Iran drönare mot Israel, vilket är helt förenligt med FN-stadgans artikel 51 som ger medlemsstater rätten att försvara sig själva. En rätt som Israelvänner, så som Tyskland, ofta hänvisat till när kritik inkommit mot Israels förintelsekrig i Gaza.

Det gör de även nu:

– Israel har rätt att försvara sin existens och sina medborgares säkerhet. Tyskland står fast vid sitt engagemang för diplomati – tillsammans med våra partner i Europa och USA, skriver tyska utrikesdepartementet.

Ämnen i artikeln

Dela artikeln

Proletären behöver ditt stöd!

Vi har inga rika annonsörer. Vi får inget mediestöd. Däremot har vi våra läsare som inser vikten av en tidning som tydligt tar ställning. För välfärd, fred och socialism, mot högerpolitik och imperialism. Vi skildrar verkligheten och vi vill ge röst åt dem som sällan får höras i andra medier.

Så här kan du stödja oss: