Kommentar: Varning för etnisk rensning i Syrien!
Den senaste tiden har hundratals syriska alawiter mördats av sunnitiska extremistgrupper som är kopplade till det nya syriska styret i Damaskus. En våldsam sekterism som många syrier varnat för.

Det har det kommit rapporter om fasansfulla massakrer i Latakiaprovinsen. De mest försiktiga rapporterna talar om hundratals döda, andra om långt över tusen dödsoffer.
Latakiaprovinsen är belägen vid Syriens kust mot Medelhavet och bebos av många alawiter, den minoritetsgrupp som bland andra den störtade Bashar al-Assad tillhör. Det är alawiter som nu dödats i massomfattning av sunnitiska extremistgrupper som är kopplade till det nya syriska styret i Damaskus.
Syrier som jag varit i kontakt med vittnar om en fruktansvärd situation. Städerna Jableh, Banias och Tartous rapporteras vara hårt drabbade av våldsvågen, liksom en del byar på landsbygden. De som bor området är livrädda. I närheten av en persons hem pågick strider. Andra som befinner sig utanför provinsen har förlorat familjemedlemmar och fått hus nerbrända
Det som hänt är att väpnade män har gått in i familjers hem och dödat urskillningslöst. Barn och ungdomar finns bland offren. På sociala medier sprids bilder på fyra medicinstudenter som dödats och hela familjer som utplånats. Där finns också en rad filmklipp som visar hur offren förnedras för att sedan kallblodigt avrättas – ofta under sekteristiska tillrop mot alawiter.
Svenska och internationella medier berättar att regeringen i Damaskus under president al-Sharaa (han gick tidigare under namnet al-Jolani när han ledde al-Qaidaanslutna terrorgruppen Jabhat al-Nusra) försöker återställa ordningen efter att regeringsmilis angripits av alawitiska styrkor lojala mot Bashar al-Assad. al-Sharaa/al-Jolani har skickat förstärkningar till området och det rapporteras även om flygbombningar. Med detta har våldet trappats upp.
Att det handlar om att bekämpa Assad-lojala krafter är en bild som röster inne i Syrien inte är överens om. Dels spelar Assad inte någon som helst roll i Syrien efter att ha flytt till Ryssland. Om det är något som hörs från tidigare anhängare är det snarare ilska mot presidenten som flydde. Dels visar klappjakten på civila, på kvinnor och barn, att det som sker är något annat.
Det handlar snarare, menar flera syriska röster, om just sekterism där sunniextremister dödar alawiter i allmänhet, och där ett fåtal alawiter tagit till vapen för att försvara sig själva och sina familjer. Bland alawiter varnas för att det som sker är en etnisk resning.
Faktum är att detta är vad många syrier varnade för redan under de första åren av kriget.
Så tidigt som 2011, under de första demonstrationerna mot Bashar al-Assads styre, förekom slagord om att skicka de kristna till Beirut och alawiterna till kistorna. Rädslan för vad som skulle kunna hända om de utifrån beväpnade extremistgrupperna kom till makten var ett starkt bidragande skäl till att en hel del syrier under krigsåren såg regeringen i Damaskus som det mindre dåliga alternativa.
Jag har inte sett någon tillförlitlig information om exakt vilka grupper som ligger bakom de inledande massakrerna. Hayat Tahrir al-Sham (HTS) under ledning av al-Sharaa/al-Jolani har jobbat hårt på att få bort sin tidigare image som självmordsbombande, sekteristiska al-Qaidaterrorister.
Men HTS är inte ensamma. Under dess beskydd finns en rad extremistgrupper som deltog i erövringen av både Aleppo och Damaskus i slutet av förra året. En del av dessa grupper består av terrorister från andra länder som under många år haft en frizon i den av HTS kontrollerade Idlibprovinsen vid gränsen mot Turkiet.
Att så är fallet är väldokumenterat. USA:s sändebud i koalitionen mot IS, Brett McGurk, varnade redan 2017 öppet för att just Idlibprovinsen förvandlats till den största fristaden för al-Qaidaterrorister.
Syrierna har levt under en rad plågor under lång tid. Krig, förtryck, sanktioner och under senare år en dramatiskt eskalerande fattigdom. Det är en tragedi att situationen riskerar att mynna ut i något ännu värre.