Högerpopulisten och nationalisten George Simion vann i söndags den första omgången av presidentvalet i Rumänien stort, med 41 procent av rösterna. Det fick den EU-tillvända premiärministern Marcel Ciolacu att annonsera sin avgång dagen därpå.
– Den styrande koalitionen har inte längre legitimitet, sade Ciolacu om styret som förutom hans socialdemokratiska parti består av Liberalerna och det ungerska partiet UDMR.
Simion, som är EU-kritisk men för ett starkt Nato, säger till BBC att han vill behålla landets Natobaser och amerikanska trupper om han blir president. Men han är samtidigt kritisk till Natos inblandning i kriget i Ukraina och motståndare till vapenstöd till kriget, vilket ses med oro i de västländer som skickar vapen till Ukraina genom landet.
Den andra omgången i valet hålls den 18 maj, då Simion ställs mot Bukarests liberala borgmästare Nicusor Dan, som fick 20,9 procent av rösterna i första omgången.
Simion kan liksom i den första omgången räkna med rösterna från alla dem som är upprörda över att resultatet i presidentvalet för ett halvår sedan – som Simions allierade Calin Georgescu vann – ogiltigförklarades. Motiveringen var beskyllningar om rysk inblandning i Georgescus kampanj på appen Tiktok.
Simion har sagt att han kan göra Georgescu, som inte fick ställa upp i valet i söndags, till premiärminister om han blir president.